تبلیغات
پایـگاه مقـاومت بسیج شهـید رودکـی شیراز - اخبار ایران در رسانه های جهان
                                               پایـگاه مقـاومت بسیج شهـید رودکـی شیراز

اخبار ایران در رسانه های جهان

ـــ روز شنبه 4 دی ماه (25 دسامبر) خبرگزاری فرانسه با انعکاس خبر راه‌اندازی ماهواره شناسایی "فجر" در چند ماه آینده، به نقل از احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان، نوشت: این ماهواره‌ها با قدرت پایداری و ماندگاری بالا می تواند در مدارهای دایره ای حركت كند و با نمونه‌های پیشین متفاوت است.


ـــ روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت یک بار دیگر با پرداختن به موضوع برکناری "منوچهر متکی"، نوشت: وزیر امور خارجه برکنارشده ایران در بیانیه‌ای موضوع آگاه بودن خود از تصمیم رییس جمهوری در خصوص کنار گذاشته شدن اش را انکار کرد.


ـــ روز یکشنبه 5 دی ماه (26 دسامبر) شینهوا، خبرگزاری رسمی چین، خبری را به دیدار علی لاریجانی و فهیم خان، معاون اول رییس جمهوری افغانستان، اختصاص و گزارش داد: فهیم خان، ایران را یک کشور قدرتمند در منطقه توصیف و به تلاش های تهران در بازسازی افغانستان و برقراری امنیت و ثبات در کشورش اشاره کرد.


ـــ این در شرایطی است که خبرگزاری رویترز در گزارشی با استناد به گفته های محمد علی خطیبی، نماینده ایران در اوپک، مبنی بر ثبات بازار نفت و رسیدن قیمت نفت خام به 100 دلار، نوشت: به باور تحلیل گران به دنبال افزایش تقاضای جهانی و کاهش ذخایر در سال 2011 انتظار می رود روند صعودی بهای طلای سیاه در سال آتی ادامه یابد.


ـــ روز دوشنبه 6 دی ماه (27 دسامبر) روزنامه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی از سفر علی باقری، معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، به دمشق، یکی از موضوعات مورد بحث باقری با بشار اسد را برنامه هسته ای ایران عنوان کرد. این روزنامه نوشت: اسد در این نشست بر اهمیت ادامه مذاکرات و دستیابی به یک توافق دیپلماتیک که بتواند تضمین کننده حق ایران به دستیابی انرژی هسته ای با اهداف صلح آمیز باشد تاکید ورزید.


ـــ اما روزنامه فایننشیال تایمز نیز با اختصاص مطلبی به موضوع افزایش روزافزون بیماری ایدز در ایران، به هشدارهای مکرر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت کشورمان، در همین رابطه اشاره کرد و تورم، بیکاری، افزایش سن ازدواج و بالا رفتن میزان طلاق را از عوامل عمده آن برشمرد که منجر به افزایش سطح اعتیاد به مواد مخدر و روابط جنسی نامشروع می گردد.

ـــ روز سه شنبه 7 دی ماه (28 دسامبر) پایگاه خبری الجزیره در خبری با عنوان "ایران می گوید جاسوس موساد را اعدام کرد"، به نقل از خبرگزاری های رسمی ایران به موارد اتهامی دو محکومی که در سحرگاه روز دوشنبه به دار آویخته شدند، اشاره کرد. این پایگاه خبری در ادامه می نویسد: این در حالی است که اسراییل نسبت به این موضوع واکنش سریعی نشان نداده است. جاسوسی در ایران مجازاتش مرگ است.


ـــ و دویچه وله در این روز از دیدار خانواده های دو تبعه آلمانی با فرزندانشان خبر داد و گزارش داد: اگرچه این دیدار پس از کریسمس صورت گرفت اما وزیر خارجه آلمان از دولت ایران قدردانی کرد.


ـــ مجله Economic times روز چهارشنبه 8 دی ماه (29 دسامبر)، با پرداختن به موضوع احتمال کسری سوخت هندوستان در ماه آینده، بیان داشت: بانک خزانه‌داری هند (RBI)در شرایطی اقدام به توقف تامین هزینه‌های واردات از ایران به ویژه نفت خام کرده است که واردات از ایران 12 درصد از نیاز نفتی این کشور را تشکیل می دهد. این اقدام ناگهانی RBI که بدون هماهنگی های لازم با وزارت نفت یا دولت این کشور صورت گرفته است به این معنا خواهد بود که هند نمی تواند 10 میلیون بشکه نفت خامی که برای ماه ژانویه با ایران قرارداد بسته بود را وارد کند و برای یافتن یک جایگزین دیگر با دشواری های بسیاری روبه رو خواهد بود.


ـــ در همین حال نیویورک تایمز نیز اظهارات "موشه یعالون "، معاون نخست وزیر رژیم صهیونیستی، مبنی بر این که مشکلات فنی اخیر توانایی ایران برای تولید سلاح اتمی را برای مدتی و دست کم سه سال به تاخیر خواهد انداخت را نقل کرد و نوشت: این در حالی است که یعالون در سخنانش نگفت که چگونه به این ارزیابی ها رسیده است.


ـــ هفته نامه اکونومیست در مقاله ای با عنوان "آلوده ترین پایتخت جهان" نوشت: برپایه آمار و ارقام منتشره از وزارت بهداشت ایران، در نه ماهه نخست سال جاری 3600 تن از ساکنان تهران جان خود را به دلیل آلودگی هوا از دست داده اند و این در شرایطی است که بیمارستان ها نیز از افزایش یک سومی بیماران و راهروهایی مملو از زنان باردار و سالخوردگانی خبر می دهند که به سختی نفس می کشند و در انتظار مراقبت های ویژه و دریافت اکسیژن هستند. 


ـــ و سرانجام این که روز پنج شنبه 9 دی ماه (30 دسامبر) پایگاه خبری آنتی وار بر اساس نتایج یک نظرسنجی اعلام کرد، نزدیک به 70 درصد از مردم آمریکا مساله برنامه ساخت سلاح هسته ای ایران را نادرست می دادند و اکثریت آن ها با موضوع حمله به ایران مخالف هستند.