تبلیغات
پایـگاه مقـاومت بسیج شهـید رودکـی شیراز - كلاس دشمن شناسی
                                               پایـگاه مقـاومت بسیج شهـید رودکـی شیراز

كلاس دشمن شناسی
 

تعریف دشمن : كسی كه حق را بشناسد ولی با این حال با حق به جنگ و ستیز بپردازد دشمن است.

تعریف حق: همه عالم و آدم كسی را كه بوجود آوردرنده عالم امكان است ، خدا می دانند و همینطور همه خداوند را حق می شناسند.

پس هر كسی كه با حق به جنگ و ستیز بپردازد دشمن حق تلقی می شود و كسی كه با حق دست پیمان دوستی بندد می شود حق دار یا دوست و یار و یاور حق.

این خدایی كه همه ذاتا و فطرتا قبولش دارند همان حق است. و این حق از طریق فرشتگانش قرآن را - كه كتاب حق است - بر پیامبرش نازل كرده كه در آن مكرر آمده : اطاعت كنید خدا را و اطاعت كنید رسولش را و اطاعت كنید كسانی كه صاحب امر و از شما هستند. با توجه به تفاسیر این آیه و با توجه به نامه ای كه حضرت صاحب الزمان ارواحنا فدا، صاحب امر در زمان غیبت ایشان ولی فقیه است كه فقها بین خود شخص اصلح تر و شایسته تر را به عنوان ولی فقیه انتخاب می كنند كه در زمان ما حضرت امام سید علی خامنه ای (دامت بركاته) است.

ما باید با توجه به این كدی كه رهبر معظم انقلاب به ما داده اند:


مراقب باشید، مواظب باشید، نمیشود هر كسى را بمجرد یك خطائى یا اشتباهى گفت منافق؛ نمیشود هر كسى را بمجرد اینكه یك كلمه حرفى برخلاف آنچه كه من و شما فكر میكنیم، زد، بگوئیم آقا این ضد ولایت فقیه است. در تشخیصها خیلى باید مراقبت كنید. من تأكیدم به شما جوانان عزیز، فرزندان عزیز خود من، جوانان پرشور این كشور در سرتاسر میهن عزیز، همین است. انگیزه‌ها با شدت، با قوّت، با ایمان كامل، با امید كامل به آینده حفظ بشود؛ اما در تشخیصها و در مصداقهاى مختلف دقت بشود. بى‌دقتى در مصداقها، گاهى اوقات ضررها و لطمات بزرگى خواهد زد.

رهبر معظم انقلاب(دامت بركاته)

باید بگوییم كه دو نوع انسان داریم كه رهبر معظم انقلاب را قبول ندارند.

1. كسانی كه دشمن رهبر هستند كه ما در تعریف دشمن آوردیم كسی كه حق را بشناسد ولی باز به جنگ و ستیز با حق مشغول شود مثل میر حسین موسوی و زهرا رهنورد و كروبی و امثالهم.

2. كسانی كه رهبر را قبول ندارند ولی دشمنان رهبری مثل موسوی و ... را هم قبول ندارند. اینان كسانی هستند كه نسبت به رهبری شناخت و بصیرت ندارند مثل كسی كه حق را نشناسد.

* البته كسی كه از روی عدم شناخت حق ، با حق می جنگد احتمال هدایت و عاقبت به خیری آن زیاد است.

خب كسی كه حق را نشناسد از او نمی توان انتظار یاری حق را داشت چون نمی شناسد.

به همین دلیل است كه در مورد اهمیت دشمن شناسی آمده است:

 مقام معظم رهبری فرموده است: «انسان ها، دشمن دارند. حكومت ها، دشمن دارند. گمان می كنم ساده انگارانه است اگر بگوییم در این دنیا، انسان ها و حكومت ها دشمن ندارند. «دشمن» و مخالف و معترض و منتقد، وجود واقعی دارد. وجود خارجی دارد. ماها باید دشمن سعادت و كمال خود را بشناسیم. دشمن سعادت و كمال، درباره یك انسان و یك خانواده و یك حزب و یك دولت و یك كشور، می تواند تعریف های مختلف داشته باشد. دشمن شناسی و تعریف دشمن برای «یك نفر» ممكن است با دشمن شناسی و تعریف دشمن برای «یك نظام سیاسی» تفاوت هایی داشته باشد. بله ظاهرا در نزد عقلانفی كردنی و انكار كردنی نیست، كه دشمن وجود دارد؛ دشمن مصالح شخصی و دشمن منافع ملی در دو سطح مختلف اما از نظر تعقل درباره مسائل و از نظر تحقیق درباره ادعاهای مختلف در جهان سیاست، ماها باید خودمان تحقیق كنیم، تعقل كنیم كه اگر حكومت می گوید آمریكا و... دشمن ما است و روسیه و سوریه و ونزوئلاو... دوست ما هستند، آیا حكومت درست می گوید؟ دشمن شناسی موضوعیت دارد، ولی ماها در مسئله دشمن شناسی، باید محقق و عاقل باشیم، یا مقلد اخبار تلویزیون و بیانات مسئولان؟ ظاهرا وقتی تبلیغات در جامعه گسترده باشد و در انحصار حكومت باشد، دشمن راحكومت به مردم معرفی می كند. دشمن، از طریق نظرخواهی از مردم شناخته و معرفی نمی شود. در نظام سیاسی قبل از1357 ، محمدرضا پهلوی اصرار می كرد كمونیست ها در ایران دشمنان مهم ایران هستند. حضرت امام خمینی(ره) مقلد شاه نبود. مضمونا می فرمود كمونیست ها در ایران4 نفر هستند و چیزی نیستند و یك جا هم فرمود: «در جمهوری اسلامی كمونیست ها نیز در بیان عقاید خود آزادند.» و البته بعدها قیدی را در این آزادی اضافه فرمود: «در مملكت ما آزادی اندیشه هست. آزادی قلم هست. آزادی بیان هست. ولی آزادی توطئه و آزادی فسادكاری نیست. شما اگر توقع دارید كه ما بگذاریم بر [ علیه] ما توطئه كنند و مملكت ما را به هرج و مرج بكشند، به فساد بكشند و مقصودشان از آزادی این است، در هیچ جای دنیا همچون آزادی نیست.»
    دشمن شناسی و دوست شناسی، برای افراد و ملت ها و حكومت ها، نیاز است. به خودی خود اشكال ندارد. اما اگر دشمن شناسی در نظر، موجب دشمن تراشی در عمل و كاستن از دوست ها و افزودن بر دشمنان شود، احتمالابر اساس اهداف و برنامه های كلان سیاسی است، كه در واقع به نفع ملت نیست. دشمن شناسی و دوست شناسی باید امری تحقیقی و عقلانی باشد نه تقلیدی و بر اساس سخنان مقام های سیاسی و مقام های مختلف نباشد. این طور نباشد دشمن ما و ملت ما را، برای ما تعیین و معرفی كنند و ما نقشمان گفتن «مرگ بر» و «درود بر» باشد.

و همینطور آمده است:

 از محوری ترین مسائل دفاعی كشور، دشمن شناسی است. با شناخت دشمن می توان احتمال پیروزی و یا شكست را مشخص كرد و به ایجاد زمینه های دفاعی همت گماشت. در عرصه مسائل سیاسی واجتماعی نیز دشمن شناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از مهمترین عوامل در تامین امنیت فردی و اجتماعی محسوب می شود. بر همین اساس بخش عظیمی از آیات قرآن كریم به معرفی دشمن اختصاص یافته است.
    در سیره پیامبر اكرم(ص) و ائمه اطهار(ع) نیز به دشمن شناسی توجه بسیار شده است و در میان معصومین، رفتار حضرت علی(ع) با دشمنان از همه درس آموزتر است. علی(ع) با توجه به شرایط زمانی و شیوه حكومتش با دشمنانی روبرو بود كه پیامبر(ص) و دیگر ائمه(ع) با آن روبرو نشدند. كسانی كه سابقه درخشانی در خدمت به اسلام داشتند؛ انسان هایی كه اهل عبادت و شب زنده داری بودند ولی از روح تعالیم اسلام بی خبر بودند از این گروه های معارض به شمار می آیند. علی(ع) با نفاق پنهان روبرو بود؛ دشمنانی كه مقابله با آنها به مراتب سخت تر از مبارزه با نفاق آشكار است. حضرت علی(ع) در حكومت پنج ساله خود با سه جریان مخالف رو به رو شد؛ ناكثین، قاسطین و مارقین. بررسی و شناخت عملكرد این سه گروه مخالف و مواضع آن حضرت در برابر آنها، می تواند نقش بسیار مهمی در آگاهی از شیوه برخورد با دشمنان داشته باشد.
    شناخت دشمن از ضروریات اولیه هر مبارزه است و از طریق آن می توان بقای خود و جامعه را تضمین كرد. در طول تاریخ جوامع، تمام شكست ها ناشی از بی توجهی به دشمن بوده است. امروز، قدرت های بزرگ با ایجاد سازمان ها و تشكیلات اطلاعاتی و جاسوسی و اختصاص بودجه های كلان برای این مراكز، تلاش می كنند تا دشمنان بالقوه و بالفعل خود را شناسایی كنند و قبل از آنكه نقشه دشمنان كارساز شود، آنها را در هم شكنند. این تشكیلات در تصمیم گیری و برنامه ریزی های اساسی این دولت ها نقش مهمی دارند. در مكتب رهایی بخش اسلام نیز درباره شناخت دشمن، توصیه های فراوان شده است.

پس باید در شناخت دشمن دقت بسیار زیادی كنیم.